حافظه برتر

 

حافظه برتر

چگونه می توان قدرت هوش و توانایی ذهنی خود را افزایش دهیم؟

باید تا بحال برایتان اتفاق افتاده باشد که در حفظ و یادگیری مطالب دچار اشکال شده باشید. یا اسامی و شماره ها را فراموش کنید.

انسانها دارای کارایی مغزی متفاوتی هستند و عواملی از قبیل ارث، تغذیه، آموزش، محیط و ....  .بر آن موثرند.

شما می توانید با بکار بردن روشهایی ساده و طبیعی توان هوشی خود را بالا برده و بازده مغزی بیشتری داشته باشید.

1- ورزش دادن به ذهن:  بازیهای فکری را وارد زندگی خود کنید تا همیشه مغز فعال و هوشیاری داشته باشید. همیشه با دقت گوش دهید، ببینید، اسامی، لیست خرید، آدرس و ..... را بخاطر بسپارید

- حل جدول، خواندن اشعار و حفظ آن، یادگیری یک زبان جدید، نقاشی، مطالعه کتاب، حفظ قرآن و .......در ماندگار نگه داشتن ذهن و حافظه شمابسیار موثر است.

2- ورزش دادن به جسم: ورزشهایی مانند پیاده روی تند، دویدن آهسته، شنا، دوچرخه سواری و یوگا سبب افزایش خون به مغز شده و حافظه را تقویت می کند. علاوه بر این ها یوگا تمرکز را نیز افزایش

می دهد.

3- خواب مناسب و کافی: خواب باید 6 تا 8 ساعت در شبانه روز باشد.که برای انرژی بخشیدن به مغز ضروری است.

4- دوری از استرس: استرس مغز را فرسوده کرده و انرژی بدن را کاهش می دهد. برای مقابله با آن بایستی به موسیقی گوش دهید، با کودکان بازی کنید، به دیدار اقوام و خویشاوندان و دوستان بروید و با آنها به تفریح ، شنا و کارهای مورد علاقه تان بپردازید.

5- وعده های غذایی: صبحانه باید اصلی ترین و مهمترین وعده غذاییتان باشد.از آن چشم پوشی نکنید و عادت صبحانه خوردن را در کودکان تان ایجاد کنید.

صبحانه باید سرشار از مواد فیبری( غلات و نان سبوس دار) باشد. زیرا باعث داشتن انرژی در طول روز می شود. مصرف صبحانه باعث تقویت حافظه و افزایش مهارت شناختی و کاهش افسردگی و خستگی می شود. ولی شام باید سبک باشد تا بتوانید خواب راحتی داشته باشید.  

6- مواد غذایی مفید: آمینو اسیدها، چربی امگا 3 و 6، مواد معدنی و ویتامینها بخصوص ویتامین B 

سعی کنید در هر وعده غذایی هم از پروتئین گیاهی ( غذاهای گیاهی) و هم پروتئین حیوانی(لبنیات، تخم مرغ و انواع گوشتها) استفاده کنید.

- مواد آنتی اکسیدان: مغز برای خنثی کردن رادیکالهای آزاد نیاز به آنتی اکسیدانها دارد.

رادیکالهای آزاد به سلولهای عصبی آسیب می رساند و عمل واسطه های شیمیایی اعصاب را مختل می کند. مواد آنتی اکسیدان در سبزیها و میوهها فراوان وجود دارد.

- ماهی: بخصوص آنها که در آبهای عمیق زندگی می کنند سرشار از امگا3 هستند.

- چای سبز: بعلت داشتن ماده تانین سبب کاهش تاثیر استرس بر مغز شده و از تولید آنزیمی که باعث ایجاد بیماری آلزایمر می شود جلوگیری می کندو آرامش مغزی را بهمراه دارد.

- نعناع: روغن موجود در نعناع سبب تحریک اعصاب حسی( بویایی و چشایی) شده و بدلیل داشتن منتول( ایجاد حس سرما) باعث تقویت حافظه و هوشیاری می شود..

سویا: بدلیل داشتن اثر آنتی اکسیدانی و فیتو استروژن برای تقویت حافظه مفید است.

- سایر غذاهای حافظه عبارتند از: انواع سیبها و آب سیب، انواع فلفل ها، کرفس، کدو حلوایی، جعفری، قارچ ،آناناس، دانه کنجد، گردو، تمشک و ........

 

- سعی کنید یکبار در روز بجای چای از سایر دم کرده ها یا جوشانده های گیاهی مانند چای سبز، شوید، رزماری، مریم گلی، رازیانه، سیر، زنجبیل، دارچین، ریحان و .....    استفاده کنید.

با بکاربردن این توصیه ها مطمئن باشید مغز فعالتر و هوشیارتری داشته و رضایت بیشتری از خود خواهید داشت.                                       

 

/ 0 نظر / 5 بازدید